NESLİHAN YELDAN VE MODA TUTKUSU
Image

NESLİHAN YELDAN VE MODA TUTKUSU


1-Moda dünyası ile başladığınız kariyerine nasıl oyuncu olarak devam etme kararı aldınız?

1-14 yaşımdan 18’ime kadar sürekli kıyafet tasarlayan bir genç kızdım. Dönemin en popüler markalarından birine, o küçük yaşımda girmeyi başardım, hala bilmiyorum. Patronum Emir Bey ilk iş görüşmemde çok heyecanlı ve tutkulu bir kız gördüğünü söyler.18’inde yine aynı dönem oyunculuk serüveni de başladı. 22 yaşımda konservatuvara girene kadar bu markayla çalışıp yollarımızı benim üniversite okumam için ayırdık, ki hala alışveriş yaparım. Sonra tekrar tasarıma dönmeye vaktim bile olmadı. Zamanı şimdi geldi işte. Hayatta her şey matematiksel bir akışta. Tesadüfi güzel gelişmeleri sorgulamam, hayatın armağanı olarak kabul ederim.

2-Moda ve oyunculuk ikisi de bir sanat ve birbiriyle çok benziyor diyebilir miyiz?

2-İkisinde de yaratıcılık ve tasarım var. Üretmek, sıfırdan bir karakter ya da kıyafet yaratmak benzer yollar, farklı malzemeler kullanarak bir tasarım oluşturmak bana müthiş bir haz veriyor.

3-Eğitimlerin hangi yönde oldu?

3-İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne girmeden önce altı ay kadar stilistlik eğitimi aldım.

4-Bir erkek çocuk evladı sahibi olarak bu yoğun tempoda ona nasıl zaman ayırıyorsun, nasıl bir ilişkiniz var?

4-Aslan, artık annesinin yoğun iş hayatını kabul etti ve bu kadar çalışmasının sebebinin o ve onun geleceği olduğunu biliyor. Ve onu ne kadar sevdiğimi, çalışırken ne kadar özlediğimi de. Ergenlik döneminin başlangıcı çok zor oldu, çünkü yaşanan her zorluğu sadece ikimiz yaşıyoruz, kimsenin maddi manevi bir yardımı olmadı, olamıyor. Oğlum büyüdükçe artık iyi bir ekip olduğumuzu birbirimizi daha iyi anladığımızı düşünüyorum. Ama onun entelektüel düzeyine asla ulaşamıyorum. Bu yaşa kadar bildiklerimle, içimden gelenler, kalbimin bana söyledikleri ile annelik yaptım, şimdi yetiştirdiğim güzel evladıma bakıp fena iş çıkarmadım diyor ve bütün zorlukları unutuyorum.

5-Moda sektörü son zamanlarda nasıl bir evrilme geçirdi?

5-70’lerden günümüze kadar gelen süreçte hem geçmişi özlemle eski tasarımların modern yorumla tekrarlanması hem de insanların sosyolojik psikolojik yaşadıkları göz önüne alınarak çıkan tasarımlar var. Mesela son 1,5 yıldır yaşadığımız pandemi bizi daha çok eve hapsettiği için, rahat ürünler, eşofman takımlar giyip durduk. Ben de kendi markamda nefes alan kumaşlardan rahat tasarımlar çalıştım. Pandemi sonrası gelecek kutlama, modaya tabii ki yansıyacaktır.

6-Markanı ne zaman ve nasıl yarattın, NESYELDAN hangi kadınları anlatıyor?

6-Bir eşarp fular firmasının bana yapmak istediği jesti iş alanına çevirdim diyebilirim. İpek fularlara ismimi basıp müşterilerine satmak istediler, ben de bunu tasarım özlemimi gidermek için kullandım ve marka ortaya çıktı. Daha sonra onlarla yolları ayırdık, ben yeni ürünler ekleyerek işi büyütmeye çalıştım. Hala para kazanmadan markanın adını oturtmaya çalışıyorum. Rahatlık, kaliteye, doğallığa önem veren kadınların markası Nesyeldan. Ve hepsi benim kraliçelerim, logomdaki tacı onlara ithaf ettim.

7-Hangi materyalleri tercih ediyorsun, koleksiyonunun en belirgin özellikleri ve parçaları neler?

7-Benim markamda sentetik, polyester yok. Zorunda kalmadıkça bundan hep kaçacağım. Veya kumaş ya da tasarım beni zorlarsa en fazla %20’lerde bırakacağım. 2021 yaz sezonunda, kendi hayatımda olduğu gibi, nefes alan kumaşları tercih ettim. %100 müslin, yumuşak ketenler gibi. Tiril keten pantolonlar yaptım. 2 farklı model, 4 renk kullandım. Bir de yaşam çiçeği koleksiyonum var. Bebekleri sardığımız %100 müslin kumaştan 3 renk takım çalıştım, bluzlara hayatımıza ışık tutsun, enerji versin diye yaşam çiçeği işlettim. Müslin çok sevdiğim, yumuşak, hafif ve rahat bir kumaş, terletmiyor. Çok konforlu.

8- Seni tasarım yapmaya iten güç neydi?

8-Sanırım hep üretme arzusu, kadınlara çalışmak, onları mutlu etmek. Bu ülkede kadın meselesi önemli, verildiği değer ortada, ben hemcinsleri olarak hep yanlarında olacağım.

9- Tasarımlarınız kişiliğinizle doğru orantılı mı ilerliyor?

9- Başka türlüsü benim gibi hisleriyle çalışan, heyecanlı bir tasarımcı için olamıyor zaten. Ticari bakmayı tam öğrenemedim ama bu da bir eğitim süreci ve ben sonsuz öğrenciyim.

10-Ürünlerinize online dışında ulaşmak mümkün mü? Yoksa sadece online alışveriş üzerinden mi satın alınabiliyor?

10- Nesyeldan ürünlerimi markanın Instagram hesabında, Shopier üzerinden satılıyor. Ama ayrıca Akmerkez Mutlu Mikrop, Bozburun Yacht Club, Bozcaada Katinanın Dolabı gibi yerlerde de satışta. Yakında umarım Londra’da da olacak.

11-Mağazalaşma planın var mı?

11-Yakın gelecekte şimdilik görünmüyor. İlk yıl markayı tanıtmaya ve oturtmaya çalışıyorum ama biraz daha büyürsem tatlı bir dükkan neden olmasın?

 

Röportaj: Mukaddes KAYA GÜNEY, BeStyle Ağustos 2021

Fotoğraflar: Seda İKİZOĞLU