BENNU YILDIRIMLAR: SANATLA KUCAKLAŞAN TOPLUMDA SOR
Image

BENNU YILDIRIMLAR: SANATLA KUCAKLAŞAN TOPLUMDA SOR


BENNU YILDIRIMLAR: SANATLA KUCAKLAŞAN TOPLUMDA SORUN AZALIR

Ağustos Böcekleri ve Karıncalar sinema filmiyle 7 yıl sonra seyirciye yeniden “merhaba” diyen Bennu Yıldırımlar, son filmi, sinema filmlerinde görünmemesinin sebepleri, festivalleri ve televizyon dizilerine dair sorularımızı yanıtladı

“...Sen hayatı ne sanıyorsun ya? Mantık dersi mi, yoksa fizik mi? Hayatında duygunun yeri yok mu hiç? Her şey akıl mı...” Herkes anımsar bu cümleleri. ‘Süper Baba’ dizisinde Fikret’e aşkını ilan eden Elif karakterinin bu müthiş tiradı yıllarca akıllardan çıkmamıştır. Dizide Elif rolüne canlandıran Bennu Yıldırımlar, birbiri ardına büründüğü birbirinden farklı rollerle sinema, televizyon ve tiyatro oyunlarının sevilen yüzü olmuştur. Ekranların sıkılgan, mahcup ama bir o kadar ne yapacağını çok iyi bilen rollerine can veren Bennu Yıldırımlar, ‘Kaç Para Kaç’, ‘Kars Öyküleri’ ve ‘Gökten Üç Elma Düştü’ gibi sinema yapımlarından sonra şimdi de ‘Ağustos Böcekleri ve Karıncalar’ sinema filmiyle seyirciye merhaba diyor. 7 yıl sonra seyirciyle buluşacak filmi üzerine konuştuğumuz Bennu Yıldırımlar, sinema filmlerinde görünmemesinin sebeplerini, festivalleri ve de televizyon dizilerine dair sorularımızı yanıtladı.

» 7 yıl aradan sonra sizi beyazperdede izleyeceğiz. Bu kadar ara vermenizin sebebi neydi? “Ağustos Böcekleri ve Karıncalar”da sizi çeken ne oldu?

Son 7 yıldır farklı televizyon projelerinde yer aldım bu yüzden sinema filmi için zamanım olmadı. Sinema projelerinde de yaz ayına denk gelmesi programlanmam için önemli. Televizyon ve İstanbul Şehir Tiyatroları bir arada giderken sinemaya zaman ayırmak çok kolay olmuyor. ‘Ağustos Böcekleri ve Karıncalar’ hem zaman olarak çok doğru bir anda karşıma çıktı hem de keyifli ekibiyle beni etkiledi.

» Canlandırdığınız Selma karakterinden biraz bahsedebilir miyiz? Ataerkil bir dünyada ve diğer erkek kardeşlerin arasında nasıl bir motivasyonla direniyor?

Selma, annesinin ölümüyle bir baba ve üç erkek kardeş arasında kalan bir karakter. Belki de bunca sorumluluktan biraz erken ayrılmak için de evliliği tercih etmiş. Ama bu konuda da çok mutlu görünmüyor. Babasının hayatının sona yaklaşmasından dolayı tüm bu sorumluluklardan kaçıp, maddi açıdan biraz rahat nefes alabilmek adına son hamlesini yapmaya çalışıyor.

» Mülkiyet ve aile bağını sorgulayan bir yapım olarak lanse ediliyor film. Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler?

Aile aidiyet duygusu için çok önemli bir kavram ve kimse ailesini seçemiyor. Toplumumuzda da birçoğumuzun yaşadığı bu gibi konularda aile fertlerinin bildiğimiz insandan başka bir insana dönüştüğünü gözlemlemişizdir. Aile bireyleri birbirini tanıyamaz noktalara gelebiliyor. Film, hayatımızın çok içinden gelen durumları sorgulatıyor.

» İçinde bulunduğumuz gündemde kültür sanata yeteri kadar önem verildiğini düşünüyor musunuz?

Sadece içinde bulunduğumuz gündemde değil ben genel olarak kültür sanata daha fazla önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sanatla kucaklaşmış toplumların sorunları daha da azalır.

» Filminiz çeşitli festivallerde de yarıştı. Son yıllarda film festivalleri sürekli eleştiriliyor. Jürilerin yeteri kadar objektif olmadıkları yönünde… Siz bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Festivallerin devamlılıklarının olması gerekiyor. Bu gibi eleştirilerle festivallerin sonlanmasından korkarım. Zaman içinde her şeyin rayına oturacağını düşünüyorum. Festivaller sayesinde bölge halklarının ulaşamayacağı filmlere ulaşması sağlanır, eğer kaldırılırsa toplumun hayat damarlarından birinin kopacağını düşünüyorum.

» Televizyon dizilerinin süreleri üzerinde tartışmalar yaşanıyor. Çeşitli sinema birliklerinin az da olsa çabaları var ancak süreleri düşürmek için kalıcı bir çözüm yok ortalıkta. Oyuncu olarak umudunuz var mı dizi şartlarının iyileşeceğine dair?

Bu konuyla ilgili tüm dernek ve sendikaların ortak karar alıp uygulaması sonucunda bir yere varılabileceğine inanıyorum. Benim umudum var.

» Sizi yakınlarda yeniden televizyonda görebilecek miyiz?

Şu an halihazırda İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda oynamakta olduğum ‘12. Gece’ oyunu devam ediyor. Tüm şartların uygun olduğu bir televizyon dizisinde de yer almak isterim.