22 YILDIR TİYATRONUN İÇİNDEYİM
Image

22 YILDIR TİYATRONUN İÇİNDEYİM


İlk önce neden mor diye sormak isterim? Mor Komedyen fikri nasıl doğdu?

1- Herkesin en çok sorduğu şey aslında, neden mor komedyen?. Mor, çok özel bir renk. Tarafsız bir kere ve psikolojik saplantıları çokça temsil ediyor.  Parayı ve gücü de. Mor komedyen de psikolojik saplantılardan komedi üreten bir karakter. O yüzden burçlar tımarhanesi.

Bu kadar hayran kitlenizin olması özellikle içlerinde Seda Sayan gibi ünlü isimlerin sosyal medyadan videolarınıza tepki vermelerini nasıl buluyorsunuz?

2- Kendimce seven bir kitlem var sağ olsunlar.  Demek ki yaptığım işi samimi buluyorlar. Beni en çok şaşırtan da asıl bu kadar çok sanat camiasından ünlü isimlerin takip etmesi. Çünkü ne dersek diyelim bir ego çatışması olan bir alan. Seda Sayan’ın yeri çok farklı.  Beni çok sever ben de ona yıllardır hayranım zaten. Sağ olsun en az 20 videomu sayfasında paylaşmıştır.

Herkesin sevgisini kazanan Murat Genç’i kısaca tanıyabilir miyiz?

3- Herkesin sevgisini kazanmak beni de çok şaşırtıyor.  İzmir doğumluyum. Ama aslen Malatyalıyım. İlk ve orta eğitim sürecim ‘Gıprıs’ta (kıbrıs) geçti. Liseyi İzmir’de, üniversiteyi de Bursa’da okudum.  Kimya bölümü mezunuyum aslında ama 22 yıldır tiyatro yapıyorum bir şekilde. Asıl mesleğim de oyunculuk.  Kendi tiyatro ekibimle mor tiyatro olarak turneler yapıyoruz.

Burçları yorumlayarak yola çıkıyorsunuz. Neden burçlar?

4- Astroloji, çok geniş kitlelerin ve her statüden kesimin ilgi duyduğu ama bir o kadar da riskli bir alan. Fanatikleri var ve ben hep eksik yanlardan mizah üreten biriyim. Beni bir günde linç edebilirlerdi. Çünkü ben bir çoğu gibi överek yapmadım daha çok yerdim. Samimiyetime inandılar. Toplumun samimi olanı ve gerçek mizahı ayırt edebildiğini düşünüyorum.

Sizin burcunuz nedir? İnanır takip eder misiniz? Bazı insanlar burçlar ne söylüyorsa hareket etmeye çalışıyorlar. Siz de bunlardan biri misiniz?

5- Burcumu açıklamıyorum kimseye. İnsanların beni zeki görmesi, başarılı görmesi ve bu yüzden kendi burçlarından görmesi çok hoş. Neden burcumu açıklayarak onlardan bu hazzı alayım? Bu güne kadar açıklamadım. Hayatımı burçlara göre idame ettirmiyorum. Benim için sadece bir muhabbetin içinde kişinin karakterine bir yaklaşım tarzı burçlar. Önden yargı yerine sondan onu anlamaya çalışmak için.

Pandemi dönemi sizin için nasıl geçiyor?

6- Pandemi süreci benim için bir yanıyla nötr, diğer yanıyla olumsuz. Çünkü sahneler kapalı, seyircime ulaşamıyorum. Tiyatro benim için başka bir duygu. Kendimi tek huzurlu hissettiğim yer. Umarım en kısa zamanda sağlıkla döneriz.

Gülmenin özellikle son dönemde çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Sizce de öyle mi?

7- Ben duyguları çok ayırt etmem. Ağlamak da gülmek de çok değerli. Dozunu aşan duygular tehlike oluşturur. Çok ağlamak insanın tüm umut dünyasını yıkacağı gibi çok gülmenin de insanda uyuşturucu etkisi oluşturacağını düşünüyorum. İnsani olan tüm duygular, bizim birer parçamız. Öfke bile, nefret bile...

Ruhunuzda ve alışkanlıklarınızda değişiklik oldu mu salgın döneminde?